İNSAN KAYNAKLARI

İnsan Kaynakları Politikası

İnsan Kaynakları Politikası
0101

Çalışanına Değer Katar

Mustafa Modoğlu Holding, sürdürülebilir başarıyı hedefleyen yenilikçi ve birlikte öğrenen kurum kültürünü yaygınlaştıran, faaliyet gösterdiği iş alanlarında en iyi insan kaynakları uygulamalarını hayata geçiren ve tüm paydaşlarına değer katan bir insan kaynakları politikası uygulamayı amaçlar.

0202

Gelişim Odaklı Yaklaşır

İnsan kaynakları yaklaşımını yasalar, kurum değerleri ve etik kurallar çerçevesinde şekillendirir, tüm uygulamalarında kapsayıcılığı temel alır. Eğitim ve gelişimden performans yönetimine kadar tüm insan kaynakları süreçlerinde nesnel, sistematik ve gelişim odaklı bir yaklaşım izler

0303

Özel Hayata Saygılıdır

Çalışanların iş ve özel yaşamı arasındaki dengeyi gözeterek bu dengeyi destekleyecek insan kaynakları programlarını hayata geçirir. Çalışan öneri ve beklentilerinin dikkate alındığı iletişim platformları sunar, nesnel ve bağımsız araştırmalar ile çalışan bağlılığı ve memnuniyetini izler. Bağlılığı ve olumlu iş iklimini geliştirici yaklaşımları sürekli geliştirerek sağlıklı, güvenli ve kurum değerlerinin yaşatıldığı bir çalışma ortamı sağlar.

0404

Hedeflerine Sadıktır

Çalışanların sürekli gelişimini sağlayarak, kurumun “verimlilik”, “kârlılık” gibi hedeflerine katkısını devam ettirir ve çalışanların bu hususta ki tüm ihtiyaç duyulan gereksinimlerini destekler.

0505

Fırsat Eşitliği Sağlar

Çalışanlarına kariyerlerinin yönetiminde eşit fırsatlar sağlar. İşe alım sürecinde fırsat eşitliği sağlayarak cinsiyet, dini inanç, dil, ırk, etnik köken, yaş, engelli ve mülteci ayrımı yapmadan liyakatı ön planda tutar.

0606

Adil Davranır

Bölümler içindeki, özellikle yöneticilerden kaynaklı çalışan ve insan hakları ihlallerini araştırır ve engeller. Bunun yanında sürekli iyileştirme süreçleri ve sistemleri ile bireysel performansları ve takım performanslarını arttırır, üstün performansı ödüllendirir.

0707

Güvenlik Önceliğidir

İş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli eğitimleri düzenler ve tedbirleri alır. İş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli eğitimleri düzenler ve tedbirleri alır.

0808

Çalışan Haklarını Gözetir

Çalışanların, tazminat, yan haklar, sendika hakkı, iş/özel hayat dengesi çözümleri gibi haklarını gözetir ve ilgili süreçleri prosedürlere bağlar.


İlgili Sayfalar Holding Hakkında Başkanın Mesajı Yönetim Kurulu Grup Şirketleri İlkelerimiz Kurumsal Galeri Akaryakıt Ticari Akaryakıt Filo Yakıt Sistemi Enerji Otomotiv İnşaat Gayrimenkul Yatırım ve Geliştirme Lojistik IK Politikası Kariyer Fırsatları Sürdürülebilirlik Haberler Kullanım Koşulları Aydınlatma Metni Grup Şirketleri İletişim Bilgileri

Merkezi Satış İletişim Merkezi
Genellikle bir saat içinde yanıtlıyor

Merkezi Satış İletişim Merkezi
Merhaba 👋

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Şimdi
×
Sohbet Başlat İletişim Merkezi